Wydarzenia

Nagroda Nobla 2019 z chemii – Radość w Katedrze Energetyki Wodorowej

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu tegorocznej Nagrody Nobla w Dziedzinie Chemii pionierom technologii ogniw litowych. John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham oraz Akira Yoshino zostali wyróżnieni „za rozwój baterii litowych”, jak czytamy w uzasadnieniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na nasze obecne życie miało odkrycie i wdrożenie tej technologii. A jednak na co dzień korzystamy ze smartfonów, laptopów czy innego rodzaju przenośnej elektroniki, nie musimy przejmować się dostępem do gniazdka podczas korzystania z elektronarzędzi, pojazdy elektryczne przestały być futurystycznym marzeniem, stając się rzeczywistością, a wielkoskalowe magazyny energii pozwalają na efektywne korzystanie z energetyki odnawialnej, pomagając chronić środowisko naturalne… To tylko niektóre z przykładów zastosowań akumulatorów litowych, które zrewolucjonizowały postęp technologiczny naszych czasów.

Radość z decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk jest dla nas tym większa, że dzielimy naukowe zainteresowania z tegorocznymi Noblistami. W Katedrze Energetyki Wodorowej prowadzimy badania nad grupami zaawansowanych materiałów katodowych i anodowych dla ogniw litowych, a także ogniw sodowych, wyznaczających dalszy kierunek rozwoju elektrochemicznych metod magazynowania energii. Dysponujemy patentami na materiały i technologie dla ogniw litowych oparte o surowce dostępne w Polsce.

Laureat Nagrody Nobla 2019 w chemii, prof. M. Stanley Whittingham na 6th International Symposium: Systems with Fast Ionic Transport organizowanym przez prof. J. Molendę w 2001 roku. Na zdjęciu uroczysta kolacja w Kopalni Soli Wieliczka.
Prof. John B. Goodenough (Laureat Nagrody Nobla 2019 w chemii) na konferencji Laboratoire de Chemie du Solide w Bordeaux w 1981 roku. Obok prof. S. Mrowec oraz prof. J. Molenda (AGH).
Prof. Janina Molenda i prof. Claude Delmas na konferencji Laboratoire de Chemie du Solide w Bordeaux w 1981 roku.

Fot. Archiwum prywatne prof. J. Molendy.